قبل از شروع کار، بهتر است بعضی موارد را بدانیم

. او کندویی ساخت که در آن قاب ها طوری درون جعبه آویزان می شوند که از همه طرف فضایی ¼ تا ¾ اینچی (62 تا 90 میلیمتری)آنها را در میان میگیرد . زنبورها چنین فضایی را خالی می گذارند اما فضاهای کوچکتر از این را معمولا با صمغ پور می کنند.در فضای پیش از این ، زنبورها شانه های اضافی می سازند . اینکه طرح لانگستروت در تمام تجهیزات جدید زنبورداری به کار می روند و با اینکه ابعاد و برخی جزئیات آن تغییر کرده ، این کندو را هنوز هم کندوی لانگستروت می نامند.

کندو را اغلب بی توجه به نیازها و عادت های اجتماع زنبورهای عسل طراحی کرده و ساخته اند.

آدمی در انواع مختلف کندوها زنبورداری کرده است.در نخستین روزهای پیدایش ایالات متحده امریکا ، رایجترین کندو مقطع یک درخت توخالی بود که پوششی چوبی بر بالای آن قرار می گرفت.در اروپا ، کندوی سبدی شکل حصیری معمول بود و یک مدل که در یونان به کار می رفت شانهای متحرک داشت . در بیشتر کندوهای اولیه ،برداشتن یا تعویض شان ها کار ساده ای نبود زیرا زنبورها همه چیز را محکم به هم می چسباندند و شانها قاب های چوبی نداشتند . در سال 1851 ، ل.ل.لانگستروت ، کندوی اصلاح شده ای طرح ریخت که در آن از اصلی که پیشتر کشف شده بود و اینک به ((فضای زنبور ))معروف است استفاده کرد .

شاید بهترین طراحی برای اجتماع زنبورها ، کندوی بزرگی بوده است که شاردادان به وجود آورد . در این کندو، محفظه بزرگ و عمیقی برای نوزادان با فضاهای زیاد پیش بینی شده بود که در آن ملکه می توانست تخمگذاری کند و فضاهای کم عمق تری برای ذخیره سازی عسل وجود داشت .اما هزینه کمتر و تولید بیشتر کندوهای کوچکتر در فاصله سالهای 1885 تا 1900 باعث رواج کندوهای کوچک شد . از آن پس ، کندوهای کوچکتر مسبب کاهش تعداد رنبورداریها قلمداد شد زیرا کشاورزان از آن ها عسل خیلی زیاد بر می داشتند و این باعث گرسنگی اجتماع زنبورها در فصل زمستان می شد.

رفته رفته کندوی ده قابه نوع لانگستروت کندوی استاندارد در ایالات متحده شد .این کندو در اساس خود نیازهای زنبورها و حجم قابل حمل و نقل را هماهنگ می کند.هر چه زنبورداری تجاری مکانیزه تر می شود ، دلیل کمتری برای محدود کردن اندازه کندو و شکل آن برای راحتی حمل و نقل کندو احساس می شود.ولی زنبورداران غیر حرفه ای همچنان به کندویی احتیاج دارند که قسمت های مختلف آن را بتوان برداشت و بلند کرد ؛ و کندوی ده قابه لانگستروت با فضاهای کم عمق تر به این احتیاج پاسخ می گوید.

بستیاری از علاقه مندان زنبورداری به تجهیزاتی که بی مورد دستکاری شده است توجه نشان می دهند یا فکر می کنند باید در طرح لانگستروت اصلاحاتی صورت گیرد . اکثر کارهایی که به این منظور انجام شده است ، ارزش کافی ندارد . داشتن اطلاعات کافی در مورد زنبور عسل و قدرت اداره آن ، دو شرط موفقیت در زنبورداری به شمار می رود.تولید عسل نتیجه موفق نتیجه وجود اجتماع نیرومند زنبور عسل است که بطور مناسب اداره شود ، نه نتیجه برخی دستکاری ها در بعضی اجزای کندو . برای بهره گیری حداکثر از کار زنبورداری باید از تجهیزات استاندارد استفاده کرد . اگر کندوی رایج در اختیار داشته باشید ، فروش یا تعویض تجهیزات هم آسانتر خواهد بود.

%

درصد تمایل جوانان

%

تجهیزات زنبورداری

%

زنبورداری

ابزار، پوشاک و تجهیزات تخصصی

سه وسیله ی لازم زنبورداری در تصویر نشان داده شده است . دودی مهمترین ابزار شماست . تا وقتی که به طور مناسب از آن استفاده کنید و آن را خوب نگه دارید ، ارباب زنبورها خواهید بود . این وسیله در سه اندازه موجود است که بهترین اندازه 4*7 اینچ (10*17/5 سانتی متر ) است. اندازه های کوچکتر حتی برای مبتدیان هم کوچک است و اندازه ی بزرگتر برای زنبورداران تجاری در نظر گرفته شده است .

ابزار کندو ، اهرم چند کاره ای برای جدا کردن کندو و تراشیدن آن است . وقتی کندوها سنگین باشند و محکم به هم بچسبند ، طول 10 اینچی (25 سانتی متری) مناسبترین اهرم به شمار می رود.

برای برداشتن زنبورها از شانه های نوزادان یا عسل ، مخصوصا زنبورهایی که با لرزاندن شان بیرون نمی آیند، از برس زنبور استفاده می شود. چون سلول های ملکه ممکن است در اثر لرزش آسیب ببینند ، استفاده از برس در بلند کردن ملکه لازم است . اگر برس در دسترس نباشد ، با تعدادی علف بلند هم می توان این کار را انجام داد.

هنگام کار با زنبور ، به پوشیدن لباس های اضافی نیازی نیست ، اما تا زمانی که تجربه ی کافی کسب نکرده اید باید لباس مناسب بپوشید . دستکش ، چه پارچه ای چه چرمی ، کار شما را در بلند کردن قاب ها آسانتر می کند.ساعت بندهای ساده انگشت ها را آزاد می گذارند و در عین حال ، مچ و سر آستین را می پوشانند .تکه ای پارچه با دو کش در دو طرف ، یک ساعت بند خوب از کار در می آید . بلندی آن باید از شست تا بالای آرنج را در بر بگیرد . یا می توان قسمت پنجه یا لنگه ی یک جوراب نخی سفید و بزرگ را ببرید و بقیه را روی آستین خود بکشید و انتهای آن را با کش به دور مچ خود محکم کنید.

هنگام کار با زنبور ، پوشیدن لباس هایی به رنگ سفید یا خرمایی مناسب تر است . سایر رنگ ها هم قابل قبول است اما زنبور در برابر رنگ های تیره و پارچه ی کرکی عکس العمل نامطلوب نشان می دهد.مواظب باشید که مچهای خود را بپوشانید یا جوراب هایی به رنگ روشن به پا کنید.

زنبورهای خشمگین در بیشتر موارد ابتدا به مچ پا حمله می کنند زیرا همسطح مدخل کندو است . هر زنبوری که روی زمین باشد تمایل دارد به طرف بالا بخزد و ممکن است بدون هیچ گونه آسیبی از پای شما بالا برود ، مگر آن که آن را فشار دهید . از گیره های دو طرفه و نوارهای لاستیک تیوپ دوچرخه یا نخ برای بستن پاچه های شلوارتان استفاده کنید .

تور سیمی تاشو ، یا تور سیمی گرد ، همراه با کلاه ، وسیله ی لازمی برای مبتدیان محسوب می شود. تور نایلنی خنک است و حمل آن هم آسان ، اما در اثر مصرف ، زود خراب می شود . تور را روی کلاه لبه پهنی بر سر کنید و اضافی آویزان آن را به هنگام پوشیدن ، از گردن خود دور سازید.